MENÜ 

Kurumsal Akademi Zirvesi

9 Nisan 2022 Cumartesi

6. Kurumsal Akademi Zirvesi KA'23 6 Haziran 2023 tarihinde, detaylar için tıklayınız...

Geçmiş Zirveler

1. Kurumsal Akademi Zirvesi 6 Haziran 2017 - KA'17Kurumsal Akademi ve eğitim&gelişim dünyası, 6 Haziran’da, Derneğimizin bu yıl ilk olarak gerçekleştirdiği Kurumsal Akademi Zirvesi’nde bir araya geldi. Bu yıl itibariyle her yıl gerçekleştirilmesi planlanan Zirve'nin teması "Kurumsal Akademi 1.0 Yapı Taşları" idi.

Kuruluşundan itibaren; misyonu doğrultusunda “Kurumsal Akademi Yapılandırma Çalışma Komitesi” liderliğinde, kurumsal akademiler konusunda vizyon sunmak, farkındalığı artırmak ve perspektif sunmak üzere çalışmalar yürüten ve bu çalışmalar ile muhtelif çıktılar üreten TEGEP, bu misyon doğrultusunda; ilgili Komitenin katkılarıyla, yepyeni bir organizasyonla, eğitim ve gelişim dünyasının nabzını tuttu ve ilgiyle karşılandı.

TEGEP, Zirve’de sunulan zengin içerik ile bu alanda çalışan ve Zirve’ye katılan tüm konuklara bir fayda yaratmayı, sektörün gelişimine katkı sağlamayı, bilgi alışverişini ve paylaşımları desteklemeyi amaçlıyor.

Farklı sektörlerden 85 farklı kurumdan, 200’ün üzerinde profesyonelin katıldığı Zirve’de, biri yurt dışından olmak üzere, 13 konuşmacı olarak yer aldı.

6 Haziran’da Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşen TEGEP 1. Kurumsal Akademi Zirvesi’nde, son yıllarda kurumlarda eğitim birimlerinin dönüşümüne; öğrenme ve gelişimin, kurumsal vizyona hizmet eden en kritik stratejik öncelik konumlandırılmasıyla gelinen nokta ve Kurumsal Akademilere dönüşüm sürecine ışık tutuldu. “Yapı Taşları” teması ile “Vizyona” odaklı bir içerik sunulan Zirve’de, öğrenme ve gelişime kafa yoran, emek harcayan profesyoneller bir araya geldi. Bilgi alışverişinin, paylaşımların ve ortak akılla sektöre fayda sağlayacak çıktılar sunmanın amaçlandığı Zirve’nin içeriği de bu şekilde kurgulandı ve Zirve’de bulunan tüm katılımcıların katkı sağladığı bir Çalıştay da gerçekleştirildi. Ayrıca Zirve’ye özel yapılan mini bir araştırmanın sonuçları da anlık olarak bu Çalıştay çıktıları ile birlikte yorumlandı.

Zirve’ye yurt dışından katılan, Caterpillar Academy’nin eski Dekanı ve yetişkin eğitimi alanında akademik çalışmaları bulunan Dr. Ruud Kronenberg’in açılış konuşması ile başlandı. Ardından Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen, Kurumsal Akademiler ve üst yönetim ilişkisinin ele alındığı panelde, Borusan Makina Güç Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment İnanç ve Hayat Varlık CEO’su Hilmi Güvenal değerli deneyimlerini paylaştılar.

Zirve’de, Garanti Bankası, Turkcell ve Tofaş gibi Türkiye’nin önde gelen kurumlarının Akademi ve Eğitim Birimi yöneticilerinin konuşmacı olarak yer aldığı panel ise Unlearn Academy Kurucusu Dr. Ecmel Ayral’ın moderasyonu ile gerçekleşti. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ve Migros Perakende Akademisi gibi yurt dışında da bu alanda pek çok ödül almış olan kurumların Akademi uygulamaları paylaşımı da farklı oturumlarda gerçekleşti.

TEGEP, Zirve’de ayrıca eğitim ve gelişim sektörüne, sektör ve profesyoneller için oldukça önemli olan gelişmeleri ve çalışmaları sundu. Bunlardan ilki; her yıl TEGEP tarafından gerçekleştirilen Kurumsal Eğitim sektör araştırması ve gelinen aşamada öne çıkan bazı veriler oldu. Araştırmanın hedeflenen örneklem sayısına ulaşması ile bu ay sonunda tamamlanmasının hedeflendiği ve sektör için önemli verilerin oluştuğunun aktarıldığı sunumda, bu süreçte henüz araştırmaya katılmamış olan kurumlar da araştırmaya katılmaya davet edildi. Bu sunumu ise TEGEP kurucu üyelerinden ve aynı zamanda Denetleme Kurulu üyesi olan Mehmet Gürsoy gerçekleştirdi.

İkinci önemli haber olarak; Öğrenme ve gelişim profesyonelleri ile eğitmenler için harika bir rehber niteliğindeki “Tellling Ain’t Training” (Eğitim Anlatmak Değildir) kitabının çok yakında TEGEP Yayını olarak okuyucularla buluşacağı paylaşıldı.

KA'17 Kurumsal Akademi Zirvesi konuşmacı, program ve sponsor bilgilerinin yer aldığı kitapçığa ulaşmak için tıklayın.

2. Kurumsal Akademi Zirvesi 30 Mayıs 2018 - KA'18Kuruluşundan itibaren; misyonu doğrultusunda “Kurumsal Akademi Çalışma Komitesi” liderliğinde, kurumsal akademiler konusunda vizyon sunmak, farkındalığı artırmak ve perspektif sunmak üzere çalışmalar yürüten ve bu çalışmalar ile muhtelif çıktılar üreten Derneğimiz, geçen yıl itibariyle, yine bu misyona hizmet eden Kurumsal Akademi Zirvesi'ni gerçekleştirmeye başladı.

Zirve’de sunulan içerik ile bu alanda çalışan ve Zirve’ye katılan tüm konuklara bir fayda yaratmayı, sektörün gelişimine katkı sağlamayı, bilgi alışverişini ve paylaşımları desteklemeyi amaçlayan TEGEP, öğrenme ve gelişimin nabzını bu kez de KA’18 Zirvesi’nde tuttu.

20 Farklı sektörden, 80 farklı kurumdan, 300’ün üzerinde profesyonelin katıldığı Zirve’de, 17 konuşmacı yer aldı.
30 Mayıs’ta Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşen KA’18 Zirvesi’nde, öğrenme ve gelişimin, kurumsal vizyona hizmet eden en kritik stratejik öncelik olarak konumlandırılmasıyla gelinen nokta ve Kurumsal Akademilere dönüşüm süreçlerine, akademilerin stratejik önceliklerine, iyi uygulamalara ve gelecek projeksiyonlarına yer verildi.
Zirve, TEGEP Başkanı Aylin Obalı’nın açılış konuşması ile başladı. Obalı konuşmasına; KA’18 Zirvesi’nin içeriğini hazırlayan Danışma Kurulu üyelerine, destek sağlayan tüm TEGEP Yönetimine, Zirve Sponsorlarına, Zirve'de paylaşımda bulunacak tüm konuşmacı ve kurumlara, organizasyona katkısı olan ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederek başladı. Aylin Obalı, TEGEP’in yürüttüğü tüm çalışmaların, kurumsal eğitim ve gelişim alanında üstlendiği misyona hizmet eden çalışmalar olduğunu ve tüm bu çalışmalar neticesinde ise öğrenme kültürünün toplumun tüm katmanlarına yaygınlaştırılmasına hizmet ettiğini ifade etti. Konuşmasında Türkiye ve iş dünyası için önemli bir çıktı olan Kurumsal Eğitim Araştırması’na da değinen Obalı; tüm kurumları bu araştırmayı desteklemeye ve 2018 Araştırmasına katılmaya davet etti. Aylin Obalı konuşmasının sonunda, TEGEP’in bu alanda yürüttüğü her çalışmanın tüm paydaşların destek ve de katkılarıyla zenginleşeceğini hatırlattı.


Ana Sponsoru Garanti Bankası, Resmi Sponsoru YKBA(Yapı Kredi Bankacılık Akademisi) olan Zirve’de, oturumları bulunan kurum ve konuşmacılar ise şöyle oldu;

-Banu İşçi Sezen, Genel Müdür (Turkcell Akademi-TEGEP YK Üyesi),
-Gülperi Tandar, Kurumsal Akademi Direktörü (LC Waikiki),
-Saynur Önen- İK Grup Direktörü(Yıldız Holding-TEGEP Kurucu Üyesi),
-Ezgi Kadıoğlu Yangın (TEGEP DK Üyesi, Danışman),
-Meltem Bakiler Şahin, Genel Müdür Yardımcısı (Vodafone),
-Cenk Sandıkçı- İK Direktör Yrd, (Acıbadem Sağlık Grubu- TEGEP YK Üyesi ),
-Hilal Uçar, Eğitim ve Gelişim Uzmanı (Türk Traktör),
-Orçun İrfan, Kurucu Ortak (Yarım Elma),
-Tankut Çığır, İK Analitiği ve Deniz Akademi Grup Müdürü(Denizbank),
-Tuğrul Türkkan, Kurucu, Ortak (Vibons),
-Burçin Sarıca, Eğitim ve Gelişim Müdürü (DeFacto Academy),
-Kerem Torun, Öğrenme Teknolojileri & Akademi İş Geliştirme Yöneticisi (DeFacto Academy),
-Pelin Hekimoğlu, Eğitim ve Gelişim Müdürü (Arçelik Perakende Akademisi),
-Tuğba Gök, Yetenek ve Ödül Yönetimi İK Grup Müdürü (Enerjisa),
-Müge Arslan, Eğitim Müdürü, İnsan kaynakları Günlüğü Blog Yazarı (Danone Akademi),
-Fatih Yedikardeş, Medikal Beslenme, Erişkin Beslenme İş Birimi Direktörü (Nutricia),
-Engin Baran, Danışman (Engin Baran Danışmanlık)

Sunumlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz (Sunumlar, program akış sırasına göre sıralanmıştır):

- Kuralları Değiştirmek; Sınırları Aşmak - Banu İşçi Sezen
- Kültürel Dönüşümün Elçisi Kurumsal Akademiler - Gülperi Tandar
- 70|20|10 Mümkün, Hem de kişi bazlı! - Orçun İrfan ve Hilal Uçar
- Kişisellik ve Hız Çağında Öğrenme: Dijital Dönüşüm Eğitimi Nasıl Değiştirdi? - Tuğba Gök
- Yeni Nesil Eğitim Metodolojisi ve Eğitim Uygulamaları - Prof. Dr. Kemal Yüksek
- Önce Liderleri Kazanın - Müge Arslan , Fatih Yedikardeş
- Kurumsal Eğitimlerde Yarının Çalışanlarına Ne Kadar Hazırsınız? – Dr. Engin Baran


KA'18 Kurumsal Akademi Zirvesi program, sunum özetleri, konuşmacı ve sponsor bilgilerinin yer aldığı kitapçığa ulaşmak için tıklayın.

3. Kurumsal Akademi Zirvesi 29 Mayıs 2018 - KA'19Son yıllarda kurumlarda eğitim birimleri bir dönüşüm içine giriyor ve bu dönüşüm sürecinde kurumlar; öğrenmeyi, kurumsal vizyonuna hizmet eden en kritik stratejik öncelik olarak görerek “Kurumsal Akademiler” kuruyorlar. TEGEP ise kuruluşundan itibaren, misyonu doğrultusunda “Kurumsal Akademi Yapılandırma Çalışma Komitesi” liderliğinde, kurumsal akademiler konusunda vizyon sunmak, farkındalığı artırmak ve farklı perspektifler sunmak üzere çeşitli çalışmalar yürütüyor ve bu çalışmalar ile muhtelif çıktılar üretiyor.

Bu çıktılardan biri olan Kurumsal Akademi Zirvesi; Kurumsal Akademi kavramına ve oluşumuna bir tanım getirebilmek, eğitim bölümlerinden farkını aktarabilmek, bu konuda bir vizyon sunmak ve bu oluşum sürecinin temel kriterleri konusunda ortak bir anlayış oluşturabilmeyi amaçlıyor. Bu yıl üçüncü kez KA’19 başlığı ile 29 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Kurumsal Akademi Zirvesi, öğrenen organizasyon oluşturma sürecinde kurumsal akademilerin değişim yönetimi rolüne dikkatleri çekmek, Kurumsal Akademi’nin yalnızca bir modelden ibaret olmadığına dair bir farkındalık yaratmak ve bir vizyon sunmak hedeflenmektedir.


KA'19 Kurumsal Akademi Zirvesi program, sunum özetleri, konuşmacı ve sponsor bilgilerinin yer aldığı kitapçığa ulaşmak için tıklayın.

4. Kurumsal Akademi Zirvesi 15 Haziran 2021 - KA'21


Belirsizliğin yolumuzu kestiği bu dönemde, öğrenme ve gelişim süreçlerinin aydınlatıcı etkisi daha güçlü bir şekilde fark edilir oldu. Akademiler, öğrenme organizasyonları iki yıldır, çalışanların kendini “yalnız” hissetmemesi için olağanüstü fikirler geliştirdi, inanılmaz bir efor sarf etti.

KA’21 Zirvesi’nde bu yıl, bu işte bu güçlü etkinin yansımalarını konuşacağız. Kurumsal Akademilerin özellikle son dönemde geliştirdiği çözümlerin neler olduğu, yaşanılan zorlukları, gelecek öngörülerini ve teknolojiyi ne şekilde kullandıklarını; deneyimli akademiler, genç akademiler ve konuya gönül vermiş öğrenme profesyonellerinden dinleyeceğiz.

Gündemimizden hiç düşmeyen, “çevik dönüşüm”ün akademi bünyesinde nasıl hayata geçtiğine ilişkin hikayelerle, birbirimize ilham kaynağı olmaya çalışacağız. Güncel araştırmaların sonuçlarından, “yeni nesil öğrenme deneyimi”ne ilişkin iç görü alma fırsatımız olacağı gibi, her yıl eksik kaldığını düşündüğümüz etkileşimi güçlendirecek uygulamalarımız da bu yıl beğeneceğinizi umduğumuz yenilikler arasında.

Son dönemde aktardıkları ile yeni tartışmalar açan ve şüphesiz insan potansiyeline ilişkin en önemli konulardan biri olan merak üzerine yapılmış değerli çalışmalarındaki can alıcı noktaları bizimle paylaşmak üzere, “The Curious Advantage” ekibini de bu yıl zirvede ağırlayacağız.

Öğrenme ve öğretmenin bir sanat olduğu fikrinden hareketle, yaratıcı tarafımızı da bu yıl sizlerin katılımı ile aktive etmek istedik. Bunu için de sizlerin objektiflerine takılanları, bir yarışma formatında herkesle paylaşacağız.


KA'21 Kurumsal Akademi Zirvesi program, konuşmacı ve sponsor bilgilerinin yer aldığı kitapçığa ulaşmak için tıklayın.

5. Kurumsal Akademi Zirvesi 31 Mayıs 2022 - KA'22

Zorlu dönemlerden geçtiğimiz son birkaç yılda, kurumsal akademiler; değişen ihtiyaçları hızla karşılama ve yeni durumlara adapte olma yetenekleri ile uzun süredir konuştuğumuz ‘gelecek yetkinliklerine’ hazır olduklarını ispatladılar; esneklik, yaratıcılık, karmaşık problemleri çözebilme, yenilikçi ve dijital olma…

Kurumların, uzun vadede değişimi ve belirsizliği yönetmelerine yardımcı olurken, bu yıkıcı değişimlerden çalışanlarına yeni beceriler kazandırarak daha güçlü çıkmayı hedefledikleri noktada, en kritik ortaklarının eğitim birimleri olduğunu anlamaları uzun sürmedi. İş akışları yeni baştan kurgulanırken, akademiler de bu sürece entegre olamayacağını öngördükleri yöntemlerini, içeriklerini ve materyallerini yeniden oluşturdular. Değişimdeki kritik rolünü yeni eğitim programlarını devreye alarak ve mevcut programlarını, değişen hedeflerle uyumlu olacak şekilde yeniden tasarlayarak geçiren kurumsal akademiler; çalışanlar için daha güçlü bir öğrenme deneyimi yaratmak, yeni araçlara ve teknolojiye uyumlanmak, dağınık çalışanlar için yeni katılım stratejileri geliştirmekle dolu ajandalarını nasıl yönetecek?

2022 Kurumsal Akademi Zirvesi’nde bu muazzam dönüşümün hızına ayak uydurmak için süreci başarıyla yönetenlerden oyunun kurallarını, oyuna yeni girenlerden motivasyonlarını ve yenilikçi yaklaşımlarını öğreneceğiz. Öğrenme yolculukları ilham veren uluslararası şirketlerin yaşadığı zorlukları duyacak ve bu süreçte, onların neleri yeniden öğrendiklerine kulak vereceğiz.

Desteğe ve bilgece kurgulanmış yeni yaklaşımları duymaya şimdi daha çok ihtiyacımız var. Gelecek yeniden ve adım adım inşa edilirken; trendleri, verimliliği artırırken yetenekleri de elde tutmak için sunacağımız kaynakları, öğrenenlerin birbirinden farklılaşan ihtiyaçlarını, esnekliği, mevcut yöntemlerimizi yıkıp yeniden inşa etmeyi, hazır olmamız gereken gelecek yetkinliklerini, öğrenme stratejilerimizi, teknolojiye adaptasyon hızımızı, değişimdeki öncü rolümüzü, yeni öğrenme deneyimleri yaratma ve katılımı desteklemedeki kolektif bilinç yaratma tutkumuzu konuşacağımız 2022 Kurumsal Akademi Zirvesi’nde yerinizi hemen alın.​

KA'22 Kurumsal Akademi Zirvesi program, sunum özetleri, konuşmacı ve sponsor bilgilerinin yer aldığı kitapçığa ulaşmak için tıklayın.

Okunma Sayısı: 18902 Diğer ZİRVE