MENÜ 

TEGEP Dijital Zirve

8 Nisan 2022 Cuma


Yeniden Başlıyoruz Yeniden Öğreniyoruz Temasıyla #TEGEPdijitalzirve


TEGEP, her yıl Mayıs Haziran aylarında gerçekleştirdiği Kurumsal Akademi Zirvesi yerine bu yıl, gündem doğrultusunda kapsamı genişleterek TEGEP Dijital Zirve adıyla ve Yeniden Başlıyoruz Yeniden Öğreniyoruz teması ile ilk dijital zirvesini 20-21-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdi.

Hepimizin, istisnasız, pek çok konuda yeniden öğrendiğimiz bu dönemde, dijital ortamın gereklilikleri doğrultusunda 3 gün sürecek şekilde tasarlanan Zirve, üç gün boyunca TEGEP’in YouTube kanalı TEGEPTV üzerinden ücretsiz olarak canlı yayınla izleyicilerle buluştu.

Birbirinden kıymetli 23 konuşmacının katılımı ile gerçekleşen Zirve, canlı yayın ve kayıtları ile 6.000'e yakın izlenmeye ulaştı. Ana Sponsoru Garanti BBVA ve Resmi Sponsoru Yapı Kredi Bankacılık Akademisi olan Zirve’de ayrıca TEGEP’in yeni araştırması Bireysel Öğrenen Araştırması sonuçları da ilk kez paylaşıldı. Zirve boyunca canlı yayına katılan katılımcılarla da online anketlerle görüşler alındı ve sonuçlar anlık olarak paylaşıldı.

Tüm insanlığın içinde olduğu global bir yenilik dönemindeyiz ve bizler, işlerimizde, yaşamımızda “nelere hazır olmalıyız, neler beklemeliyiz, bu dönüşüme nasıl ayak uydurabiliriz, nasıl güçlü ve uyumlu olabiliriz?” soruları bu dönemde hepimizin zihinlerini meşgul ediyor… TEGEP Dijital Zirve, tam da bu sorular doğrultusunda, Zirve’nin üç gün boyunca sunuculuğunu üstlenen Selvin Arıhan’ın şu çağrısı ile başladı “O zaman gelin birlikte hazır olalım. Olabildiğimiz kadar. Başlangıç zihnine geri dönelim. Yeniden başlayalım!”

TEGEP Başkanı Aylin Obalı’nın açılış konuşması ile başlayan Zirve’nin ilk oturumunda, Dr. Ecmel Ayral “Post-Corona Dünya Aslında Eski Arkadaşımız Kaos Mu?” sorusundan yola çıkarak gerçekleştirdiği sunumunda, yeni sorular sormamızı, yanıtlarımıza farklı açılardan bakmamızı sağladı.

Zirve’nin ilk gününde ve ikinci gününde farklı sektörlerden kurumların yöneticilerinin konuk edildiği Kurumsal Eğitim ve Gelişimin Geleceği konulu panellerde, Turkcell Öğrenme ve Gelişim Müdürü Gülçin Aktuz, Denizbank İnsan Kaynakları Analitiği ve Deniz Akademi Grup Müdürü Tankut Çığır ve Recordati İlaç Eğitim Müdürü Sinan Akdoğan, Garanti BBVA, Eğitim ve Gelişim Direktörü Tuba Köseoğlu Okçu, Acıbadem Sağlık Grubu, İnsan Kaynakları Direktör Yardımcısı Cenk Sandıkçı ve Arçelik Global Liderlik Geliştirme Müdürü Aslıhan Yücel bizlerle bu dönemde akademi veya eğitim bölümü olarak neler yaptılar, neler deneyimlediler, eğitim gelişimle ilgili yenilikler, gelecek hazırlıkları ve öngörülerini paylaştılar. Panelleri, TEGEP Zirve Komitesi üyeleri Alev Patlak ve Bilge Çetin modere ettiler.

Zirve’nin ilk günü sonunda TEGEP’in bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği Bireysel Öğrenen Araştırması sonuçları prömiyer yayın ile TEGEP Yayın ve Araştırma Komitesi liderlerinden Mehmet Gürsoy’un sunumu ile ilk kez paylaşıldı. TEGEP’in altı yıldır yürüttüğü ve son üç yıldır sektöre çok önemli bir bilgi tabanı oluşturan raporlarını yayınladığı Kurumsal Eğitim Araştırması ile birlikte ikinci geniş kapsamlı araştırma projesi olarak Pandemi öncesi dönemde hayata geçirilen araştırmada öğrenenlerin öğrenme ve gelişim alanındaki eğilimleri, tercihlerine dair çarpıcı sonuçlar paylaşıldı.

Zirve’nin ikinci günü, Prof. Dr. Sinan Canan’ın ve Mustafa Acungil’in “Dijital Gelecekte İnsan Kalmak” başlıklı söyleşileri ile başladı. “Kültürel devrimin başını alıp gittiği bu dönemde” vücudumuzun, beynimizin bu sürece uyum gösterebilmesini; insanoğlunun “yokluk-çokluk” mücadelesi ve özellikle günümüzde “çokluk” sorunu ile baş edebilmesini; “anla dans etme yeteneği”mizi geliştirebilmemizin önemi üzerine bizleri bolca düşündürdü bu sohbet… Günümüzün getirdiği yenilikler doğrultusunda “Yetenek Gelişimi Ekosistemi”ni ise Korn Ferry Danışmanlarından Özgür Güner ve Tuğçe Başlıgil’den dinledik. Zirve’nin ikinci gününü, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın, Dünya hızla değişirken yaşayageldiğimiz krizler, bizleri bekleyen olası krizler, geleceğin krizlerine hazırlanırken neleri bilmeye ihtiyacımız olduğu, bu krizlerin kurumları ve eğitim dünyasını nasıl etkileyeceği konusunda son derece ufuk açıcı konuşmasıyla tamamladık.

Zirve’nin üçüncü ve son gününün ilk oturumda, önümüzdeki süreçte eğitim gelişim dünyasında yeni teknolojilerle daha uyumlu olmak üzere mevcut durumu değerlendirildiği, yeni ihtiyaçların neler olduğu ve hangi çözümlere bakmak gerektiği, bu alanda beklenen yeni gelişmelerin değerlendirildiği “Yükselen Online Araçlar, Teknolojiler” başlıklı oturumda Enocta CEO’su ve TEGEP Kurucu üyesi Ahmet Hançer ve Digitallica Kurucusu ve TEGEP Dijital Dönüşüm Komitesi Lideri Emre Güleçoğlu’nun sohbetini ilgiyle dinledik.

“Bugünün yetkinlikleri acaba yarın da geçerli olacak mı?” sorusundan yola çıkarak, hangi yeni yetkinliklerin öne çıkacağına dair ufuk turuna çıktığımız “21. Yy. Yetkinlikleri Nasıl Evrilecek?” başlıklı oturum; Yeni Nesil Yayıncı ve Teknoloji İletişimcisi Dr. Sertaç Doğanay’ın moderasyonu ile İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı, Fitüristler Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Şebnem Özdemir ve Deloitte Türkiye Ortağı ve de İnsan Yönetimi Hizmetleri Lideri Cem Sezgin’in katılımıyla gerçekleşti.

Zirve’nin yurt dışından tek konuğu olan, Global CCU Kurucu ve Başkanı Annick Renaud Coulon ise kurumsal akademilerin geleceği konusunu ele aldığı “Pandemi Krizi Kurumsal Akademileri Nasıl Etkileyecek? İvme Mi Küçülme Mi?” başlıklı oturumda bizlerle oldu. Bu oturum, aynı zamanda canlı Türkçe altyazı ile sunuldu.

Zirve boyunca, çokça geleceği, yeni teknolojileri, araştırmaları, kurumların farklı uygulamalarını, akademileri, yetkinlikleri farklı bakış açıları ile ele aldık ve kapanışı konunun insan boyutunu ele alarak yapmak istedik. “Peki bizde neler oluyor? Bizim içimizde canlı olan ne var? Bireyin dünyası nasıl etkileniyor tüm bu olup bitenlerden?” sorularıyla ve son oturumda sözü, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Klinik Psikolog Prof. Dr. Hanna Nita Scherler’e bıraktık…

TEGEP'in ilk Dijital Zirvesinin program, konuşmacı ve sponsor bilgilerinin yer aldığı kitapçığa ulaşmak için tıklayın.


Zirve’nin kayıtlarına TEGEP TV youtube kanalı üzerinden ve aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

TEGEP Dijital Zirve 1.Gün Video Kaydı
TEGEP Dijital Zirve 2.Gün Video Kaydı

TEGEP Dijital Zirve 3.Gün Video Kaydı

TEGEP Bireysel Öğrenen Araştırması Sonuçları Sunumu- Video Kaydı

Okunma Sayısı: 1184 Diğer ZİRVE